Tävling och träningsläger i Köpenhamn

Copenhagen Open 2016

25/3 första tävlingsdagen i Köpenhamn!

Nivån på denna tävling är markant högre jämfört med förra året och antalet deltagare har ökat från 200 till 400.

Riktigt bra motstånd i alla viktklasser!

I år är här judokas från Finland, Island, Ryssland, Holland, Danmark, Norge, Tyskland, Albanien och Polen.

Under förmiddagen tävlade u12 där alla kämpade hårt och fick bra erfarenhet med sig till framtiden.

Under eftermiddagen tävlade u18 där det gick bäst för Pontus Åberg som tog guld, Linn Stenberg som tog silver samt Leo Gruber & Vincent Bannura som tog brons.

26/3 fortsatt hårt motstånd i Köpenhamn, alla som ställde upp idag gjorde riktigt bra ifrån sig!
Dagens resultat blev:

Guld
Mattias Johansson
Emma Hennerfors
Pontus Åberg
Vincent Bannura

Silver
Alexander Nyman
Linn Stenberg

Brons
Leo Gruber
Nanna Bara
Armin Didic

Se alla resultat här

FacebooktwitterpinterestmailFacebooktwitterpinterestmail

Läs mer

Hanse Cup Greifswald Tyskland

Hansecup 2016
BÄSTA klubb på Hanse cup i Tyskland!!

Det har varit en FANTASTISK tävling i Tyskland i helgen!!
Vi blev vi 3:e bästa klubb i U12 kategorin och bästa klubb i junior/senior kategorin.
På söndagen gick det ännu bättre då vi blev 2:a bästa klubb i U15 kategorin och bästa klubb i U18.
Totalt sätt blev vi för 4:e året i rad bästa klubb och fick äran att ta hem den fina vandringspokalen till klubben och Sverige!
Våra tävlande har SAMTLIGA gjort MYCKET BRA i från sig under hela helgen både på och utanför mattan och det är HÄRLIGT att känna den fina sammanhållning som finns mellan våra aktiva och våra aktiva och oss ledare.
Tyvärr fick vi magsjuka och 6 av våra aktiva insjuknade natten mellan lördag och söndag vilket resulterade i att Jörgen som även han blev magsjuk fick stanna på hotellet under hela söndagens tävling för att ta hand om våra ”sjuklingar”.
Detta gjorde att vi var en coach för lite men här hoppade våra äldre ungdomar in och hjälpte till! Ett STORT TACK till er!!!
Tack även till Lugi judoklubb för en trevlig resa tillsammans!

/Jennie

Totalt sätt blev det
11 guld, 7 silver och 8 brons under denna resa och MÅNGA FINA matcher och prestationer

GULD
Olle Hermodsson x 2, Linnea Mårtensson, Emma Hennerfors, Vincent Bannura, Leo Gruber, Marcus Åberg, Linnea Mårtensson, Tove Thaning, Ebba Herrlander  och Emma Hennerfors

SILVER
Elias Lindgren x2, Hannes Wesslén, Jenny Jönsson, Vincent Bannura, Ebba Ziegenfeldt och Oscar Jonasson

BRONS

Jenny Jönsson, Storm Losell, Hjalmar Rutberg, Leo Gruber, Tuwa Wickström, Oscar Jonasson, Frida Wiberg och David Lundgren

Se resultat här

 

 

 

 

FacebooktwitterpinterestmailFacebooktwitterpinterestmail

Läs mer

Landslaget

Landslaget

Idag har Landslaget presenterat de nya landslagslistorna för vårterminen för kadetter och juniorer.
Från klubben har vi fått tre nya med i Landslaget.
Emma Hennerfors, Linn Stenberg och Vincent Bannura.
Mattias Johansson som varit med i ungdomslandslaget har fått fortsatt förtroende i juniorlandslagets bevakningsgrupp.
STORT GRATTIS till er alla!

En och en är vi bra, men tillsammans är vi bäst!

 

FacebooktwitterpinterestmailFacebooktwitterpinterestmail

Läs mer

Medlemsinformation

ÅRSMÖTE

 

Agenda

Fredagen den 18 Mars 2016

Tid: 18.30-19.30

Plats: Klubblokalen

 

1. Mötets öppnande

2. Godkännande av årsmötets dagordning och mötets behörigt utlysande

3. Val av mötets ordförande samt sekreterare

4. Fastställande av röstlängd för årsmötet

5. Val av justeringsmän att jämte ordförande justera årsmötets protokoll

6. Verksamhetsberättelse, kassarapport för 2015 och budget 2016

7. Revisionsberättelse

8. Beslut om ansvarsfrihet för styrelsen under den tid revision omfattar

9. Utnämnande av hedersmedlem

10. Val av styrelse medlemmar

11. Val av revisor och revisorssuppleant på ett år

12. Val av valberedning på ett år

13. Motioner

14. Övriga frågor

15. Mötet avslutas

FacebooktwitterpinterestmailFacebooktwitterpinterestmail

Läs mer

Adidas Challange Borås 14/2-2016

Adidas Callenge 2016

Vi blev bästa klubb igen!

Härliga kämparinsatser på Adidas Challenge!

Guld
Leo Gruber
Leo Gruber
Hannes Wesslén
Alexander Nyman
Emma Hennerfors
Linn Stenberg
Linn Stenberg

Silver
Hannes Wesslén
Pontus Åberg
Hjalmar Rutberg
Susanna Kazemifar
Ida Plantin
Viktor Menshikov

Brons
Viktor Menshikov
Hjalmar Rutberg
Kevin Torkar

Dessutom blev Pontus Åberg bästa kille i u15! Grattis!

Se resultat här

Foto: Eddie Åberg

FacebooktwitterpinterestmailFacebooktwitterpinterestmail

Läs mer