Träning
Tävlingar
Om klubben
Avgifter
Kontakta oss
Judon
Länkar
 
För medlemmar
För tränarkåren
För styrelsen
Sponsor
Antidoping
 
 


Ungdoms Swop

Sista helgen i september var det dags för ungdoms Swop. Statusen på tävlingen var väldigt varierad. För tjejernas del var nivån snäppet under Budo Nord Cup och för killarna snäppet tuffare.

Bäst vid dagen tävling gick det för våra tjejer, Cornelia och Fanny som tog sig till final i viktklassen U17 -57 kg. Efter full tid och några sekunder in i golden Score drog Cornelia det längsta strået då hon kastade Fanny på en yoko och vann där med guldet. Fanny fick nöja sig med ett silver denna gång, men ska vara nöjd då hon bland annat slog ut sin konkurrent från IK Södra i semifinalen. Kul för våra tjejer som än en gång visar att dem tillhör de bästa i sin ålderskategori flickor födda 1993 i Sverige!

För killarnas del gick det inte riktigt lika bra. Både Jesper och Martin var snäppet för lätta i sin viktklass då dem fortfarande väger lite i sina viktklasser. Detta är av stor betydelse framförallt för killar i den åldern då fysiken och vikten spelar en allt större och större roll. Victor kämpade på bra i sina matcher då han endast förlorade på en yoko och gick tiden ut mot en finsk landslagskille. I återkvalet fick han möta Hjalmar Hult från Lugi som han förlorat över två gånger tidigare. Denna gång gick killarna matchen ut men tyvärr så får Hjalmar in ett halslås i Golden Score och Victor förlorar.

Ett stort grattis till våra guld och silvermedaljörer, Cornelia och Fanny! Bra jobbat tjejer!

En och en är vi bra, men tillsammans är vi bäst!

Jennie och Martin



SJK Bildarkiv
 

SJK Sponsorer:
 

Samarbetspartner: